Domovy pro seniory

Domov pro seniory je pro mnohé lidi velkým strašákem, jiní se zase nemohou dočkat, až se uvolní místo a oni se do něj budou moci dostat. Ti, kteří se domova pro seniory obávají, jsou většinou velice fixováni na svůj domov a své okolí. Obávají se, že v prostředí mezi tolika cizími lidmi se nebudou cítit dobře, že budou nejistí a nezapadnou. Také se obávají, že najednou nebudou mít dostatek soukromí a že budou na obtíž.

Domov pro seniory ovšem neznamená místo, kam se sestehovávají staří lidé, o které už nikdo nestojí. Neznamená to odkladiště, i když i takové případy se jistě najdou. Případy, kdy děti odloží své stárnoucí rodiče do podobných zařízení, protože chtějí prostor pro sebe a svou rodinu. Zbaví se starostí o seniory a získají více prostoru v domě po rodičích.

Opravdu lze tedy na domově pro seniory najít něco pozitivního? Mnoho starších lidí se cítí osaměle. Pokud se rozhodnout pro pečovatelský domov pro seniory, může se jejich životní úroveň o mnoho zvýšit. Pokud je personál takového zařízení osvícený, snaží se pochopit potřeby seniorů a vychází jim vstříc. Je důležité, aby se senior pro odchod z domova rozhodl samostatně a na základě svých potřeb.

A jaké jsou potřeby seniorů? Je jich mnoho, nemělo by se ale rozhodně zapomínat na přístupnost zdravotní péče, kterou lidé ve vyšším věku potřebují velice často. V mnohých domovech mívají senioři možnost vlastní kuchyňky, ale také i veřejného stravování. V jídelně se potom potkávají a doba jídla se využívá i ke společnému setkání.

Důležité je dbát na kulturní využití volného času. Kroužky pletení, háčkování, společné luštění sudoku, zpěv a jiné zájmy, senioři rádi využívají. Návštěvy různých pěveckých sborů, faráře, recitačních představení či divadelních souborů, nebývají výjimkou. Mnohdy mají bohatší život právě v těchto domovech, než osamoceni doma.