S láskou tkané

Tak by se o těchto kobercích dalo určitě mluvit. Nepatří jenom na zeď, kde tvoří nádherné obrazy, ale také na zem, kde doplní chybějící místo skládačky, která dává smysl celému pokoji.

Kromě velikosti a vzoru hraje důležitou roli také to, kam se jej chystáte umístit.Je totiž velký rozdíl, jestli jej umístíte do obývacího pokoje nebo třeba pracovny. Při správném zacházení vydrží i 50 let a více. Přitom vás možná překvapí, že vypadá stále stejně.

orient

Většina odborníků vám doporučí je vyčistit zhruba za 2 a až 5 let.Čištění se provádí ručně, počítejte tak s tím, že se k vám domů vrátí zhruba za 14 dní.Čistí se totiž 10 až 13krát za sebou mýdlovou vodou. Po každém jednotlivém čištění se vysuší a jede nanovo. Proto ta delší doba.

Trocha teorie o „peršanu“
· Narodil se v Íránu, dřívější Persii, kde patřila tato ruční práce mezi top produkty.
· Má vysoký podíl hedvábí a té nejjemnější vlny.
· Typické jsou syté barvy a hloubka vzorů.
· Ruční tkaninu poznáte nejlépe podle třásní. Také rubová strana hodně napoví o jeho původu.
· Pravý ručně vázaný Perský koberec, perské koberce má třásně vždy součástí celé osnovy, uzlíky nejsou na chlup stejné velikosti.

Co byste ještě měli vědět
· Měl by ležet na suché a rovné podložce.
· Kvalita = vyšší mastnota. Díky tomu dobře odpuzuje vodu, takže se nemusíte obávat ani rozlité tekutiny.
· Připravte se na to, že nově koupený kousek, bude po nějaký čas pouštět vlas. Není to tedy žádná vada. Vytrácí se zhruba v období 3-4 měsíců.
· Domácí zvířata k němu raději nepouštějte. Přece jen mají drápky a například kočky bez škrabadla, si na něj ty svoje rozhodně budou brousit.

perský koberec

Udržujte je pravidelně pomocí vysavače a nikdy nepoužívejte žádné chemické čističe. Nepoužívejte ani žádné rotační kartáče, které by je mohly nenávratně poškodit.Pamatujte, že jde o jemnou ruční práci. V případě polití tekutinou použijte jemný hadřík, který ji spolehlivě vysaje. Velkou výhodou je, že jeho vlas neabsorbuje žádnou špínu. Přesto raději svěřte kvalitní údržbu do rukou odborníků, kteří jim vrátí jejich lesk.

5/5 - (1 vote)