Hlavní vyšetření v těhotenství


6. týden vám může váš ošetřující gynekolog téměř s jistotou potvrdit vaše těhotenství. Jedná se první vyšetření ultrazvukem. Zatím toho ještě moc neuvidíte, spíše jenom malou neidentifikovatelnou tečku. A tato tečka je vaše děťátko. Můžete se ale těšit na další ultrazvuky, kdy vaše miminko bude získávat čím dál více rozpoznatelnější obrysy a vám bude připadat stále reálnější.
Od této doby začnete chodit do těhotenské poradny. Nejdříve jednou za měsíc, od 30. týdne pak jednou za 14 dní a přibližně měsíc před porodem už každý týden.
těhotná žena
12. týden většinou dostanete těhotenskou průkazku. Záleží však na vašem gynekologovi, kdy přesně se rozhodne vám ji dát, proto nezoufejte, pokud ji stále nemáte.
Také vám bude nabídnuto vyšetření zvané prvotrimestrální screening, které odhalí většinu genetických vad. Nemusíte se bát, že by to bylo něco nepříjemného, jedná se pouze o kombinaci odběru krve a vysoce přesného ultrazvukového vyšetření. Naopak uvidíte krásně všechny části těla vašeho miminka, a to velice podrobně.
Mezi 20. a 22. týdnem vás čeká další ultrazvuk a v případě nepříznivého nebo nejasného výsledku prvního screeningu se tento screening opakuje.
V období mezi 24. a 28. týdnem je pro vás pak připraven glukózový toleranční test. Ani tady se nemusíte bát, že by byl nějak nepříjemný. Jedná se o 3 odběry krve. Nejdříve vás čeká odběr nalačno, poté dostanete roztok glukózy, který je třeba do 10 minut vypít a po hodině vás čeká další odběr. Za další hodinu poslední odběr a můžete jít domů.
těhotenské bříško
Od 38. týdne se každý týden provádí kardiografický nonstres test, neboli monitor, kde jsou sledovány ozvy miminka a aktivita dělohy. Ani toto vyšetření nebolí. Pohodlně se usadíte do křesla a dostanete na břicho dvě sondy. Jedna měří srdeční ozvy děťátka a druhá aktivitu dělohy. Může se stát, že se vašemu miminku zrovna nebude chtít vyvíjet žádnou aktivitu anebo se bude před sondami schovávat. Nebojte se, budete poslána se projít a sníst něco sladkého, abyste ho probudila.
A už jenom čekáte, až se vaše miminko rozhodne přijít za vámi na svět.