Me too!

Asi jste zaznamenali v médiích články nebo reportáže o kampani proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání žen, ale i mužů. Byť je to v menší míře, tak si přiznejme, že i muži mohou být oběťmi žen nebo jiných mužů.
Mnohé články a popisy situací, při kterých mělo k onomu obtěžování docházet, mě poněkud zarazily. Většinou se jednalo o zprávy z Ameriky a já si říkám, že Amerika je oproti Evropě přeci jen prudérnější. Alespoň zatím. Ovšem nedávno jsem sledovala televizní rozhovor s jednou českou paní psycholožkou a feministkou a nestačila jsem se divit. Vyvstala tam totiž celkem zásadní otázka.
příjemné posezení

Co je sexuální obtěžování?

Asi jsou určité situace, kde je to jasné. Snaží-li se mě někdo líbat, hladit nebo dokonce se pokouší o soulož a to vše přes můj odpor, není třeba diskusí. Je to odsouzení hodné a takové jednání musí být oznámeno a spravedlivě potrestáno. Také ne každá žena má tolik sebevědomí a je dostatečně silná na to, aby případného agresora odrazila dobře mířenou fackou nebo kopem do jeho rozkroku. Někdy se prostě bránit nelze, člověk je jako paralyzovaný. Obzvláště, když je agresor z Vašeho okolí, Váš známý, příbuzný, kolega nebo nadřízený. Nicméně nejpozději poté je nutné celou věc oznámit, aby se tak nedělo dál a dalším ženám, či mužům. Čekat s oznámením mnoho let, to nebude ta pravá taktika. Pak se činy již špatně dokazují.
žena na zádech muže
Jenže pak je tu ještě další chování, které paní psycholožka označila za sexuální obtěžování. A tam se jako ženy v názorech rozcházíme.  Zapíská-li na mě někdo na ulici (obvykle nějaký stavební dělník), tak mě to vnitřně potěší, protože mu za to ještě stojím. Na šerednou nebo starou babku asi už pískat nebude. To samé, bude-li po mně někdo pokřikovat a nebude se jednat zrovna o vulgarity. Takové to projevy nutně neznamenají nic víc, než že někdo hodnotí Váš vzhled a líbíte se mu. Nemá hned v úmyslu Vás za rohem znásilnit. Také v pohledech bych sexuální obtěžování nehledala. A položí-li mi muž ruku na stehno a já ji tam nebudu chtít, tak ho prostě přes ni plácnu, vrátím mu ji na jeho stehno nebo ho slovně odpálkuji. Rozhodně z toho není třeba dělat tragédii a hned ho na veřejnosti očerňovat.

4/5 - (1 vote)