Od síťovky k igelitce a zpět

Stále mezi námi existují tací, kteří si ještě pamatují na dobu, kdy kráčeli po městě s igelitkou, která byla potištěná, a všichni se za ním otáčeli. V dřívějších letech se jednalo o něco úžasného. Dnes je tomu ale malinko jinak.

papírový sáček

Dříve byla igelitka prostě IN. Po nějaké době se stala běžnou věcí a teď je spíše něčím, co začíná překážet. Na tento typ tašek si stěžují hlavně ochránci přírody. Není se, ale čemu divit, protože je jich plné moře a vodní živočichové tím velmi trpí. Není to ale chyba igelitových tašek, ale lidstva. Některé supermarkety dávaly jednu dobu igelitové tašky zdarma. Ty časy už jsou ale dávno pryč. Podle zákona se totiž za ně muselo začít platit.

Když se ale nad tím člověk zamyslí, přijde na to, že je to vlastně logické. Ne každý je ale ochotný vytáhnout nějaký ten drobný peníz navíc. Zadarmo si ale každý vezme a to, i kdyby měl tašku před obchodem vyhodit.

Jestliže vznikne nějaký ten zákon, většinou k němu najdete nějaké to ale a to i v tomto případě. Pokud vám prodavač nabídne tašku papírovou, tu si zadarmo vzít můžete. Ta je totiž ekologická.
taška z papíru

Je velmi pravděpodobné, že již brzy v obchodech najdeme pouze tašky papírové místo igelitových a my tím začneme plundrovat naše lesy. U mořského světa už bylo také nakročeno.

Spotřebitelé to ale možná vidí malinko jinak. Pro naše životní prostředí je dobré, že jsou obchodní řetězce tak trochu chamtivé. Jen málokteré totiž dávají papírovou tašku zdarma. Jelikož se za ní musí zaplatit, bude se s ní zacházet jinak.

Pokud i vy patříte k pamětníkům, pak si jistě vzpomínáte na tašku, které se říkalo síťovka. Ta totiž vypadala jako z pohádky o Popelce. Vešla by se totiž všude a to i do malého oříšku. Vždy dělala velkou službu. Kromě toho se do ní vešel každý nákup a to i ten nedělní, který rozhodně dříve malý nebýval. Dnes už je i tohle ale jiné.

5/5 - (1 vote)