Všechny dluhy uvidí veřejnost!

Jestli jste si mysleli, že pokud dlužíte někomu peníze tak dlouho, že muselo dojít na exekuci, že do toho nikomu nic není, nyní se dočtete, že se velmi mýlíte. K informacím o dluzích ohledně exekucí se nyní může dostat kdokoli. Všichni soudní exekutoři nyní všechny informace o probíhajících exekucích zadávají do Centrální evidence exekucí (dále také jen CEE). Tuto CEE má na starosti a zcela ji spravuje Exekutorská komora České republiky.
hořící bankovka
Určitě si myslíte, obzvlášť, pokud jste jedním z těch, kdo dluží, že to je nepříjemné, a že do toho nikomu nic není. Ale řekněme si to na rovinu, je to spíše pro všechny lidi k užitku. Ať už proto, že vám nedají další půjčku, kterou byste se zase jen o něco víc zadlužili a nebo v momentě, kdy budete hledat nájemníka do svého bytu. A co teprve, pokud jste živnostník a hledáte opravdu spolehlivé zaměstnance. V takovém případě vás určitě bude hodně zajímat, zda se vybraná osoba netopí v dluzích a nemá na krku exekutora. Je to tak?
Samozřejmě si můžete zkontrolovat i rodinné příslušníky, přítelkyni či přítele nebo kolegyni, se kterou jste se rozhodli sdílet jeden byt při stěhování do nového města. CEE se neptá, z jakého důvodu hledáte dané informace.
žebrák s kloboukem
Co se z CEE opravdu dozvíte?
O každé osobě (fyzické či právnické), která je evidovaná v CEE se dozvíte následující informace:
•    zda byla vůči dané osobě exekuce nařízena pravomocně
•    který soudní exekutor exekuci vede
•    jakou částku je nutné vymáhat
•    kdy byla exekuce nařízena
•    zda bylo exekuční řízení pravomocně odloženo či zastaveno
Co se o exekučních případech ale nedozvíte?
•    údaje o výkonech rozhodnutí
•    informace o exekucích státní správy (finanční správa, zdravotní pojišťovna…)
kladivo soudce
Kdy se údaje smažou?
Údaje z CEE se smažou uplynutím patnácti dnů od pravomocně ukončeného exekučního řízení. To znamená, že dluh je vymožen, tedy je zaplaceno všechno, co s pohledávkou souvisí a nebo, když je exekuce pravomocně zastavena (nejčastěji v případě úmrtí či promlčeného dluhu) .