5 rad, jak naučit děti zacházet s penězi

Mluvte o penězích otevřeně
V rodinách není neobvyklé, že peníze bývají tématem konverzacíaněkdy dokonce i hádek. Kvůli složitosti nebo nepříjemnosti těchto problémů bývají děti z rozhovorů často vyloučeny. A to je velká chyba! Nehrajte před nimi divadlo a přiznejte, když bude peněz nedostatek. Říkejte jim, kolik jaká věc stojí, kolik jste museli utratit. Finance by pro ně neměly být tajemstvím.
 prasátko a peníze.jpg
Nekupujte zbytečnosti
Určitě to znáte, dítě si v obchodě něco vyhlédne a přesvědčuje vás, že danou věc musí mít. Je jasné, že mu chcete udělat radost, ale mnohem větší službu mu prokážete, když mu vysvětlíte, proč bude lepší se bez toho obejít. Ano, je to složitý úkol, ale vychováte díky tomu člověka, který bude schopen přemýšlivě hospodařit.
medvěd a bankovka.jpg 
Umožněte jim něco si vydělat
Samozřejmě, že nemůžete posílat malé děti na brigády. Můžete ale ocenit jejich snažení například v domácnosti. Udělalo vaše dítě nějakou domácí práci navíc? Dejte mu za to nějakou malou finanční odměnu. Poraďte mu, ať si penízky trpělivě šetří a nechejte ho si stanovit cíl, co by si rádo za výdělek koupilo.
 
Zamyslete se nad kapesným
            Nedá se přesně říci, jestli je dávat dětem kapesné vhodné nebo ne. Může se to v různých případech lišit. Důležité ale je, se před rozhodnutím, zda od vás dítě nějaký ten drobný peníz pravidelně obdrží, pořádně rozmyslet nad tím, zda má vaše ratolest za co kapesné utratit. Pokud by totiž šlo pouze o hlouposti, jeho finanční gramotnost by to zrovna nerozšířilo, ba naopak. Kladný efekt by to mohlo mít například v případě nakupovaní drobných svačin ve škole nebo potřeb k rozvíjení koníčku, z něhož by si přebytečné finance nechávalo a šetřilo.
 skládaná bankovka.jpg
Jděte příkladem
            Jak všichni víme, děti se učí pozorováním a napodobováním. Proto  je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak dětem vštípit správné zacházení s penězi, být jim správným příkladem. Přestože to zní jako klišé, měli byste být před dětmi takoví, jaké chcete, aby později byly ony. Zapracujte proto i sami na sobě, informujte se a naučte se správně hospodařit. Pomůže to nejen vám samotným, ale také těm, na kterých vám záleží nejvíce.


 

5/5 - (1 vote)