Za nízkou hladinou testosteronu u mužů stojí mnohdy stres

Nízká hladina testosteronu u mužů je jednou z příčin problémů s erekcí a neplodností. Je to logické, protože testosteron je mužský pohlavní hormon, který je potřebný pro tvorbu ejakulátu, pro podporu zdravého vývoje spermií a také pro dosažení chuti na sex. Bez testosteronu to zkrátka nepůjde a může se stát, že mužský penis bude pro takového člověka pouze vývodní trubičkou pro odvádění přebytečné tekutiny z těla v podobě moči.

muž a žena

Za pokles testosteronu může v současné době více faktorů. V první řadě životní styl, kdy konzumujeme stravu nevhodného složení, kouříme, pijeme alkohol a větší množství kofeinu. V tomto případě je vhodné zařadit více celozrnných obilovin, zdravých rostlinných tuků, luštěnin a čerstvé zeleniny. A omezit kromě kouření, alkoholu a kávy také uzeniny a obecně maso (hlavně červené).

žena s mužem na pláži

Druhým výrazným faktorem je nedostatek pohybu. Sedavá zaměstnání, vození se v autě, málo pěší chůze a obecně méně sportu má za následek problémy s lymfatickým systémem, svalovou ochablostí, lenivostí a sklony k depresím. Doporučit vám můžeme plavecký bazén, cyklistiku, trampolíny a docela obyčejné chození po schodech. Zkuste namísto výtahu si vyšlápnout do pátého patra pěkně po svých, uvidíte, že vám to zlepší náladu, a nejen to.

Třetí nejvýznamnější podíl na problémech s testosteronem má dlouhotrvající, tzv. chronický stres. Zde je velmi důležité se mu vyhýbat a odstraňovat jeho příčiny, zejména v mezilidských vztazích, ale ne vždy to jde jednoduše. Tehdy bychom měli mít něco šikovného po ruce, co proti stresu zabírá, ale není to ani sklenka piva či vína, ani slivovice, ani cigaretka, ani černý čaj či šálek kávy. Jsou to adaptogenní rostliny, které naopak snižují hladinu adrenalinu a kortizolu v krvi a navozují přirozený stav hormonální rovnováhy, jak by to mělo být standardně.

K adaptogenním rostlinám patří Ženšen, Eleuterokok, Rozchodnice růžová, Kotvičník zemní, Maca peruánská a Ashwagandha a můžete je při doporučeném dávkování užívat po celý rok, bez rizika nežádoucích účinků.