Francouzské ženy nejsou na mateřské tak dlouho

V České republice je trendem být s dítětem co nejdéle doma. Tento trend ovšem není běžný v jiných zemích Evropy. V jiných zemích Evropy není běžné, aby například žena pobývala 3 – 4 roky na mateřské dovolené a ještě by za to braly rodičovský příspěvek.
Placená mateřská dovolená je opravdu velký nadstandard, který není v jiných zemích Evropy vůbec běžný a máme si opravdu čeho vážit.
Například francouzské ženy jsou na tzv. mateřské dovolené velmi krátce:
Zatímco u nás drží zaměstnavatel matce místo 3 roky, ve Francii je to pouze půl roku. Pokud se žena rozhodne být s dítětem déle, je to její právo, ale bude si zřejmě posléze muset hledat nové zaměstnání.
novorozený chlapec

Kvalitní síť služeb

Na druhou stranu ve Francii funguje rozsáhlá síť služeb o malé děti. Zatímco u nás jsou v současné době jesle spíše výjimkou, ve Francii jsou samozřejmostí. Ve Francii je také jiný pracovní rytmus. Lidé se až tak nestresují. Proto obavy, jak to budu s dítětem zvládat, jsou celkem irelevantní.
Ve Francii kromě jeslí využívají maminky také hodně vychovatelky au pair. Mladé slečny si chtějí osvojit krásný jazyk, seznámit se s francouzským způsobem života a francouzskou kulturou a vydělávají si k tomu hlídáním dětí. Mnoho českých žen si osvojilo cestování do Anglie a jen některé ví, že stejný trend domácích chův funguje také ve Francii.
miminko chlapec

Být či nebýt s dítětem doma

Zda být s dítětem doma či nebýt je téma do nekonečné diskuze. Je velmi pravděpodobné, že malému dítěti to možná je i jedno. Může to být především matka, která časem může zjistit, že o něco velmi důležitého ve svém životě přišla. Vydělávat peníze je důležité, zvlášť když člověk splácí hypotéku, ale je opravdu třeba zvážit priority. Matka by neměla podléhat trendům. Vždy by se měla řídit svými potřebami, možnostmi a především individualitou dítěte. První dítě může zvládat jesle velmi snadno, druhé může mít s adaptibilitou velmi vážné potíže i ve školce.

2/5 - (1 vote)