Oslaďte si život. Bez výčitek.


Med a hnědý cukr
Tady pozor, pokud se rozhodnete nahradit bílý cukr těmito produkty, prospějete sice tělu obsahem prospěšných látek a enzymů, ale o úspoře kalorií nemůže být příliš řeč.
Pokud ale sáhnete k těmto alternativám, je třeba hledět na kvalitu. V případě medu dáváme přednost tuzemské produkci, nejlépe přímo od včelaře, u hnědého cukru zase hlídáme, zda obsahuje třtinovou melasu.
Zkusit můžete například Tmavý třtinový cukr od výrobce Natural Jihlava. Cena okolo 90 Kč za 1 kg.
cukr v dlaních.jpg

Stévie
Toto sladidlo je čistě rostlinné, můžete ho sehnat v různých formách – sladit lze přímo sušenou (či čerstvou) bylinou, dále je k dostání ve formě prášku, tabletek či kapek.
Velkou výhodou je nulový obsah kalorií a vcelku příznivá cena, nehledě na to, že rostlinku lze pěstovat i doma a sladit tak z vlastních zdrojů. Za zmínku ale stojí fakt, že tento typ sladidel má pro některé lidi jistou ne úplně příjemnou chuť.
Sladidlo v kapkách značky Zdravý den pořídíte buď v neutrální sladké příchuti, lze je ale zakoupit i ochucené borůvkou, citronem, čokoládou a podobně. Cena 170 Kč/ 50 ml.
pocukrované sušenky.jpg

Xylitol
Toto sladidlo se získává z rostlinného xylanu a má o 40% méně kalorií než klasický cukr. Jeho přeměna navíc nevyžaduje inzulín, takže je vhodný i pro diabetiky. Mezi další pozitiva patří fakt, že  pomáhá chránit zuby před zubním kazem.
Xylitol značky Iswari má krystalickou podobu a stejnou sladivost jako klasický cukr, cena od 320 Kč za 1 kg.
Javorový sirup
Ušetří necelou polovinu kalorií oproti cukru bílému, ale oproti němu vám opět dodá mix vitamínů a tělu prospěšných látek, navíc podporuje i detoxikaci organismu, takže ani tady nesáhnete vedle.
Javorový sirup v BIO kvalitě od firmy Country Life je vyroben klasickou metodou z javorové mízy a neobsahuje žádná aditiva. Cena je 150 Kč za 250 ml.
Erythritol
I v tomto případě se jedná o zcela přírodní sladidlo, které je navíc bez kalorií. Vzniká fermentací přírodního cukru, neovlivňuje hladinu cukru ani inzulínu (vhodné pro diabetiky) a nezpůsobuje zubní plak.
Erythritol sladidlo AWA Superfoods neobsahuje žádné přidané látky, za 500 g zaplatíte 229,- Kč.